Ekotedavi (HİFU)

HİFU - Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason

Sonunda non-invaziv (Cerrahi işlem gerekmeden): Tiroid nodülleri ilk kez Almanya’da ultrasonla tedavi ediliyor.

Hüdayi Korkusuz

Prof Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz
Radyoloji ve Nükleer Tıp Uzmanı

Açıklamalar

Tiroid nodüllerinin ultrason dalgaları ile tedavisi ilk kez Prof. Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz tarafından gerçekleştirildi. Ultrasound dalgaları derinin altındaki hastalıklı dokuyu deriye ve çevre dokulara zarar vermeden ortadan kaldırıyor.

Alman nüfusunun % 20’den fazlasında bir ya da birden fazla tiroid nodülü mevcut. Nodülden dolayı tiroitte meydana gelen büyüme kişiyi rahatsız eden çeşitli semptomlara neden olabilir. Boğazda kitle hissi, baskı hissetme, ses kısıklığı veya sürekli boğazı temizleme ihtiyacı sık karşılaşılan olası sonuçlardır.

Alman nüfusunun % 20’den fazlasında bir ya da birden fazla tiroid nodülü mevcut. Nodülden dolayı tiroitte meydana gelen büyüme kişiyi rahatsız eden çeşitli semptomlara neden olabilir. Boğazda kitle hissi, baskı hissetme, ses kısıklığı veya sürekli boğazı temizleme ihtiyacı sık karşılaşılan olası sonuçlardır.,

Almanya’da ilk kez Prof. Korkusuz tarafından esasen Fransa’da geliştirilen ve tiroid nodüllerini hassas bir şekilde tedavi eden bir yöntem uygulandı. Diğer yöntemlerin aksine HIFU teknolojisi ile vücutta yahut ciltte herhangi bir kesiye ihtiyaç duyulmadan nodüllerin yok edilmesi mümkün. HIFU ile dalgalar dıştan tiroid dokusuna odaklandırılıyor ve oluşturulan ısı ile dokunun ölümü ve degredasyonu uyarılıyor. Prof. Korkusuz: “HIFU sadece tiroid nodülünü tahrip ediyor, sağlıklı doku korunuyor ve fonksiyonunu kaybetmiyor.” şeklinde bilgi veriyor.

Hifu

Nodüller adeta mercek eşliğinde tedavi ediliyor.

Ultrason dalgaları gebelik gibi çeşitli durumlarda kullanılıyor. Ancak HIFU teknolojisinde ses dalgaları daha yüksek konsantrasyonda kullanılıyor. Tıpkı merceğin güneş ışınlarını topladığı gibi özel bir alet dalgaları belirlenen noktaya odaklıyor. Böylece doku lokal, hızlı ve yoğun bir şekilde cilde veya çevre dokulara zarar vermeksizin yaklaşık 85 0C ye kadar ısıtılıyor. Sonrasında tahrip olan doku vücut tarafından küçük moleküllere ayrıştırılarak ortadan kaldırılıyor. Cihazda bulunan ultrason probu işlem sürecinde gözlem ve denetim için de kullanılabiliyor. HIFU lokal anestezi altında ayaktan tedavi imkanı sunuyor, cilt insizyonu ve genel anestezi gerekmiyor. Tedavi süresi nodül sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak 15 ile 45 dk arası değişiyor. Hastalar tedavi sonrası günlük yaşamlarına dönebiliyor ve herhangi bir şekilde kısıtlanmıyorlar.

Prof. Korkusuz termablasyon ile tiroid nodül tedavisinde dünyaya öncülük teşkil ediyor.

HIFU meme, uterus ve prostat hastalıklarında kullanılan bir teknoloji. HIFU ilk kez Almanyada Uzm. Dr. Marco Etzel ve Prof. Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz başkanlığındaki ekip tarafından tiroid nodüllerine uygulandı. Hastalardaki sıcak ve soğuk nodüller başarılı bir şekilde tedavi edildi. Ayrıca ekip prosedürün daha da gelişmesi için katkılarını sürdürüyor.

Prof. Korkusuz tiroid nodüllerinin tedavisinde ameliyata alternatif olarak yeni terapi seçeneklerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında uluslararası lider konumda bulunuyor. US ve radyoaktif iyot tedavisinin yanı sıra nodüllerin mikrodalga ile de tedavi edilme seçeneğini sunuyor.

Uyguladığım tedaviler hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz?

Uyguladığımız tedavilerin size uygun olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Ya da bu tedaviler hakkında kapsamlı bilgi almak mı istiyorsunuz. Bize ulaşın.