Mikrodalga Ablasyon

Frankfurt Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Kliniğinde eşzamanlı mevcut sıcak ve soğuk tiroid nodüllerinin tedavisinde ilk kez Mikrodalga Ablasyon ve radyoaktif iyot kombine tedavisi kullanıldı.

Prof Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz
Radyoloji ve Nükleer Tıp Uzmanı

Açıklamalar

Almanya’da yılda ortalama 100.000 tiroid cerrahisi yapılmakta. Çoğu guatr vakasında sıcak ve soğuk nodüller bir arada bulunur. Sıcak tiroid nodülleri iyi huylu kitlelerdir ve radyoaktif iyot ile kolaylıkla tedavi edilebilirler. Ancak soğuk tiroid nodülleri kötü huylu olabilirler ve normal şartlarda ameliyatla çıkarılması gerekir. Avrupa’da ilk kez, Ağustos 2012’de Prof. Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz tarafından Mikrodalga Ablasyon(MWA) tiroid nodüllerinin tedavisinde uygulandı. O günden beri MWA yerleşmiş bir prosedür olarak uygulanıyor. Şimdi ise Prof. Korkusuz soğuk ve sıcak nodüllerin birliktelik gösterdiği guatr hastalarının MWA ve radyoaktif iyot kombine tedavisi ile iyileştiğini göstererek dünya çapında bir ilke imza attı. Klasik tedavi seçeneklerine nazaran bu kombine tedavi oldukça güvenli ve rahat.

Mikrodalga Ablasyon

Mikrodalga Ablasyon tedavisinden öncesi ve 3 ay sonrası

Soğuk nodülün mikrodalga ile ablasyonunu takiben sıcak nodülün radyoaktif iyot ile tedavisi ilk kez 52 yaşındaki bir hastaya uygulandı. İki metod için de cerrahi gerekmiyor. Mikrodalga ile ablasyon işlemi için lokal anestezi altında deriden küçük bir prob ile tiroide giriliyor. Prob rehberliğinde mikrodalgalar direkt olarak tiroid nodülüne yönlendiriliyor. Hastalıklı hücreler dalgalarla ısıtılıyor ve bu şekilde tedavi edilen tiroid dokusu vücut tarafından parçalanarak ortadan kaldırılıyor. Tiroid nodülü çok kısa bir zaman içinde küçülüyor. Tedavi eşzamanlı ultrason ile izleniyor ve kontrol ediliyor. Girişim nodül boyutu ve sayısına bağlı olarak 10 ile 15 dakika arası sürüyor. MWA tedavisi ayaktan tedavi şeklinde yapılıyor ve hastane yatışı gerektirmiyor. İşlem ince bir iğne ile yapıldığı için kozmetik sonuçları mükemmel. Bunu takiben sıcak nodülün tedavisinde ise radyoaktif iyot kapsül şeklinde hastaya veriliyor. İyot kaynaklı ışınlar nodül içinde hücre ölümüne neden oluyor ve çevredeki dokular zarar görmeden sıcak nodül tedavi ediliyor. Bu oldukça güvenli ve çok az yan etkisi görülen bir yöntem. İyot tedavisi için, dolayısıyla kombine tedavi için hastanın birkaç gün hastanede gözetim altında tutulması gerekiyor.

Her iki yöntem de cerrahi gerektirmiyor. Dolayısıyla bu kombine tedavi ile ameliyat riskleri ve genel anestezinin gerekliliği tamamen ortadan kalkıyor. Bu durum özellikle cerrahi sırasında riski artıracak kardiyovaskuler sistem hastalığı gibi öyküsü bulunan kişiler için büyük önem arz ediyor. Bu tedaviyi ilk uygulayan kişi olarak Prof. Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz mutluluğunu şöyle dile getiriyor:

Uyguladığım tedaviler hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz?

Uyguladığımız tedavilerin size uygun olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Ya da bu tedaviler hakkında kapsamlı bilgi almak mı istiyorsunuz. Bize ulaşın.