Radyofrekans Ablasyon

Minimal-invaziv (Minimum Seviyede Cerrahi Müdahale): Tiroid nodülleri ilk kez Almanya’da Radyofrekans Ablasyon yöntemi ile  tedavi ediliyor.

Prof Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz
Radyoloji ve Nükleer Tıp Uzmanı

Açıklamalar

Frankfurt’ta Prof. Dr. Dr. Korkusuz Radiofrekans ablasyon (RFA) yöntemini tiroid nodüllerinin tedavisinde kullanarak bir dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

Almanya’da 20 milyon insanda tiroid nodülleri mevcut. Nodülden dolayı tiroitte meydana gelen büyüme kişiyi rahatsız eden çeşitli semptomlara neden olabilir. Bunların başında yutma güçlüğü, ses kısıklığı, boğazda takılma ve gıcık, sürekli yutkunma hissi, boğazı temizleme ihtiyacı gelir.

Almanyada tiroid nodülleri sebebi ile her yıl neredeyse 90.000 ameliyat yapılıyor . Nüfusa oranla bu değer Amerikadaki değerlerin iki, İngiltere değerlerinin ise üç katına tekabül ediyor. Ve her ameliyatın riskleri vardır. Örneğin; larinkse komşu olması sebebi ile vokal kordlar zedelenebilir ve kalıcı ses kısıklığı gelişebilir. Dolayısıyla ameliyat sadece gerçekten gerekli ise yapılmalıdır. Termal ablasyon ısı enerjisi ile dokunun tahrip edilmesi olarak tanımlanır. Bu yöntem çeşitli ülkelerde alternatif tedavi olarak kullanılıyor. Yıllık yaklaşık 7000 tiroid nodülü cerrahi yerine radiofrekans ablasyon ile tedavi ediliyor. Almanya’da ise bu yöntem pek popüler değil. Termal ablasyonun ülkede çok kullanılmayan bir çeşidi ise radiofrekans ablasyon. Prof. Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz artık tiroid nodülleri için radiofrekans ablasyon ile tedavi imkanı sağlıyor, üstelik Almanyada bir ilk olarak.

Radyofrekans Ablasyon

Radyofrekans tedavisinden öncesi ve 3 ay sonrası

Risksiz tedavinin en etkili yolu

Klinik, tiroid nodüllerinin tedavisinde bir dizi termal ablasyon tedavi seçeneği sunmasıyla dünyada ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Bunlar: Mikrodalga Ablasyon (MWA) , Lazer Ablasyon ve Yüksek Yoğunluk Odaklı Ultrason (HIFU). radiofrekans ablasyon diğer tekniklerle karşılaştırıldığında aynı etki çerçevesinde %70 daha ucuz. Tiroid nodülleri üzerine ilk RFA uygulamasını Prof. Dr. Dr. Hüdayi Korkusuz gerçekleştirdi.

İşlem sırasında lokal anestezi altında küçük bir probla cilt geçilerek tiroid nodülüne giriliyor. Radiofrekans jeneratörü tarafından üretilen yüksek frekanslı alternatif akım probla nodül içine aktarılıyor ve doku ısınıyor. Dokuda meydana gelen ısı artışı nodülü yavaşça tahrip ediyor ve tahrip edilen doku vücut tarafından daha küçük moleküllere ayrıştırılarak yok ediliyor. İşlem nodüllerin sayısına ve büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekle beraber 10-15 dakika sürüyor. Deride müdahale yerinde herhangi bir yara izi kalmıyor. İşlem sonrasında hasta rahatlıkla günlük aktivitelerine dönebiliyor. Hastane yatışı gerekmiyor.

Dünya çapında rakipsiz çeşitlilik

Prof. Korkusuz hastalarına çeşitli termablasyon tedavi seçeneklerini bir arada sunuyor. Ağustos 2012’de MWA tanıtımı gerçekleşti, bunun ardından Ocak 2014’te ilk hastalara HIFU seçeneği sunuldu. Sıcak ve soğuk nodül birlikteliği olan hastalarda termal ablasyon ve radyoaktif iyot kombine tedavisi güzel sonuçlar verdi. Bu seçenekler sayesinde her hasta kendine en uygun yöntem ile tek tek tedavi edilebiliyor.

Uyguladığım tedaviler hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz?

Uyguladığımız tedavilerin size uygun olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Ya da bu tedaviler hakkında kapsamlı bilgi almak mı istiyorsunuz. Bize ulaşın.